Szkoły czarodziejów
:: Dział organizacyjny :: Wiadomości ogólne :: ♦ Fabuła
Strona 1 z 1 • Share
Szkoły czarodziejów
Pomimo, że społeczność czarodziejów jest rozsiana po świecie w sposób nierównomierny a część rodzin preferuje nauczanie domowe, istnieje oficjalnie osiem placówek przekazujących młodym adeptom magii podstawową wiedzę. Każda z nich posiada oczywiście swoją własną historię i tradycję, a pieczę nad wszystkimi sprawuje Biuro Edukacyjne Międzynarodowej Konfederacji Czarodziejów.
Krążą też pogłoski o trzech Szkołach Magii pilnujących swojej prywatności tak bardzo, że na dzień dzisiejszy nie ma możliwości potwierdzenia ich istnienia. Ponoć przyjmują one jedynie uczniów o nieskazitelnej czystości krwi.
Obecna dyrektor: Bertille Papillon
Obecny dyrektor: Ingeborg Northug
Obecna dyrektor: Minerwa McGonagall
Obecny dyrektor: Masahiro Higashiyama
Prezes Rady Nadzorczej: Grigorij Gawriłow
Obecny dyrektor: Bosede Mbuzi
Obecny dyrektor: Heliodoro Marcaz Duarte
Obecna dyrektor: Hildegarde Hoother Wild
Krążą też pogłoski o trzech Szkołach Magii pilnujących swojej prywatności tak bardzo, że na dzień dzisiejszy nie ma możliwości potwierdzenia ich istnienia. Ponoć przyjmują one jedynie uczniów o nieskazitelnej czystości krwi.
Akademia Magii Beauxbatons
Pireneje, Francja
Pireneje, Francja
Koedukacyjna szkoła położona w południowej części Francji przyjmuje głównie uczniów z Francji, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Luksemburga i Holandii. Herbem Akademii są dwie skrzyżowane ze sobą złote różdżki na błękitnym tle. Każda z nich strzela trzema iskrami. Otoczony przez liczne ogrody i fontanny pałac został zbudowany niewiele ponad 700 lat temu a swój bogaty wystrój zawdzięcza w dużej mierze Nicolasowi i Perenelle Flamelom, którzy po ukończeniu tej placówki postanowili ją dofinansować. Marmurowe podłogi, złote fontanny, przechadzające się po okolicy pawie i złota zastawa są tu na porządku dziennym. Kolejnym z elementów wyróżniających Beauxbatons na tle innych szkół jest twórcze podejście do nauki, odzwierciedlone chociażby w błękitnym kolorze szkolnych mundurków.
Obecna dyrektor: Bertille Papillon
- Ciekawostki:
- • Uczniowie dostają się do szkoły karocami zaprzężonymi w abraksany.
• W akademii prowadzone są obowiązkowe zajęcia ze śpiewu, tańca i etykiety.
• Leśne nimfy swoim śpiewem umilają wszystkim czas podczas posiłków.
• Tradycją Beauxbatons jest odbywający się co roku Bal Bożonarodzeniowy. Wyjątek stanowią lata zakończone liczbą trzynaście. Liczba trzynaście z resztą ogólnie uznana jest za pechową - w akademii nie ma sal o tym numerze a odpowiadające jej strony w podręcznikach są przez uczniów zaginane.
• Do pierwszych egzaminów uczniowie podchodzą po VI klasie.
• Nazwisko obecnej dyrektorki kojarzone jest przez uczniów raczej z rasą psa niż motylem - powodem tego mogą być przyklapnięte od góry i nastroszone po bokach włosy kobiety.
Instytut Magii Durmstrang
Północna Skandynawia
Północna Skandynawia
Koedukacyjna placówka znajdująca się w północnych obszarach Norwegii założona została w średniowieczu przez Neride Vulchomove. Po przedwczesnej śmierci kobiety - do której doszło w niewyjaśnionych okolicznościach - rządy przejął Harfang Hunter. To on zapoczątkował w instytucie nauczanie Czarnej Magii, okrywając tym samym Durmstrang ciągnącą się za nim do dzisiaj złą renomą. Pomimo, że tego typu praktyki są w szkole na porządku dziennym Gellerd Grindelwald został za nie wydalony pod koniec XIX wieku - jak więc widać, wbrew pozorom placówce wcale nie zależy na hodowli przyszłych czarnoksiężników. Zamek Durmstrangu jest małym, czteropiętrowym budynkiem otoczonym przez górzysty teren o dużej objętości. Uczniowie wychowywani są w sposób surowy a ich krwistoczerwone szaty wykonane są z wyjątkowo grubego materiału. Surowe wychowanie wymaga bowiem równie surowych warunków, ogień w kominkach rozpalany jest więc tylko i wyłącznie gdy wymaga tego magia.
Obecny dyrektor: Ingeborg Northug
- Ciekawostki:
- • Instytut przyjmuje tylko i wyłącznie uczniów o czystym lub półczystym statusie krwi.
• Do szkoły uczniowie dostają się na przymocowanych w różnych miejscach łodziach, działających na zasadzie podobnej do świstoklików. Następnie czeka ich kilkukilometrowa przeprawa przez otaczające Durmstrang góry - oczywiście z bagażem.
• Pokoje uczniów nazywane są celami. W zamku istnieją cztery cele - dwie dla dziewcząt i dwie dla chłopców. Jak łatwo się domyśleć urządzone są one w sposób minimalistyczny, a na prywatny i zapewniający wygody pokój mogą liczyć jedynie uczniowie wybitni lub z koneksjami.
• Kary cielesne były w Durmstrangu na porządku dziennym aż do pierwszej połowy XX wieku. Dzisiaj już się ich nie stosuje. Przynajmniej nie oficjalnie...
• Jedynym wolnym dniem tygodnia jest niedziela.
Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie
Szkocja
Szkocja
Jedna z najstarszych i największych szkół magii założona około IX wieku przez czterech najwybitniejszych czarodziejów tamtych czasów: Godryka Gryffindora, Helgę Hufflepuff, Salazara Slytherina i Rowenę Ravenclaw nieopodal wioski Hogsmeade. Motto szkoły brzmi "Draco dormiens nunquam titillandus", co z łaciny oznacza "Nigdy nie drażnij śpiącego smoka". Uczniowie zapisywani są do Hogwartu przez Magiczne Pióro jeszcze przed swoim urodzeniem, a po przybyciu do zamku zostają przydzieleni do jednego z czterech domów, nazwanych od nazwisk założycieli szkoły. Wyboru - na podstawie cech ich charakteru i innych predyspozycji - dokonuje tiara należąca niegdyś do Gryffindora. Zamek jest miejscem przytulnym i zapewniającym uczniom wiele wygód, jednak tak jak w pozostałych szkołach obowiązują w nim mundurki. Składają się one z białej koszuli i czarnych szat oraz drobnych elementów odpowiadających swoim kolorem kolorowi domu do którego przynależy uczeń.
Obecna dyrektor: Minerwa McGonagall
- Ciekawostki:
- • Uczniowie dostają się do Hogsmeade pociągiem ze znajdującego się w Londynie magicznego peronu. Następnie przewożeni są do szkoły powozami zaprzężonymi w testrale.
• Obok zamku znajduje się jezioro zamieszkane przez Wielką Kałamarnicę. Uczniowie I roku przepływają je łódkami by pierwszy raz dostać się do szkoły, uczniowie VII - by po raz ostatni ją opuścić.
• Każdego roku uczniowie rywalizują między sobą o Puchar Domów oraz Puchar Quidditcha.
• Hymn szkoły nie posiada żadnej konkretnej melodii. Wszyscy odśpiewują go wedle własnego upodobania.
• Jednym z terenów należących do zamku jest Zakazany Las. Roi się w nim od niebezpiecznych stworzeń a wstęp do niego jest surowo zabroniony.
• W szkole znajduje się wiele tajemniczych pomieszczeń a ruchome schody lubią płatać figle.
• Dyrekcja szkoły od lat odznacza się niebywałą tolerancją pozwalając zamieszkiwać szkołę poltergeistom i dając schronienie magicznym istotom jak trytony czy centaury. Być może dlatego jej uczniowie często postrzegani są przez innych jako dziwacy.
Mahoutokoro
Japonia
Japonia
Szkoła Magii Mahoutokoro, której początki sięgają starożytności mieści się w pięknym pałacu zbudowanym z nefrytu. Położony jest on na wyspie wulkanicznej Minami Iwo Jima i zajmuje prawie całą jej powierzchnię. W odróżnieniu od innych placówek, uczniowie Mahoutokoro pozbawieni są jednolitego ubioru. Na początku swojej edukacji otrzymują magiczne, bladoróżowe szaty które rosną wraz z nimi i ciemnieją w miarę zdobywania przez nich doświadczenia, uzyskując ostatecznie - w większości przypadków - złoty kolor. Ubiór ten jest też swego rodzaju wyznacznikiem moralności - jeśli zmieni kolor na biały oznacza to, że uczeń złamał kodeks honorowy i splamił godność szkoły nielegalnymi praktykami (np. Czarną Magią) lub złamał Międzynarodowy Kodeks Tajności. Skutkuje to natychmiastowym wydaleniem z placówki a czasem również procesem przed Japońskim Ministerstwem Magii.
Obecny dyrektor: Masahiro Higashiyama
- Ciekawostki:
- • Uczniowie przyjmowani są do szkoły już od 7 roku życia, jednak zamieszkują w niej dopiero w wieku 11 lat. Wcześniej wracają po lekcjach do domu na wielkich nawałnikach burzowych. To na nich też dostają się co roku do placówki.
• Różdżki wykonane z drewna wiśniowego są obiektem szczególnego pożądania a ich właściciele cieszą się dużym szacunkiem.
• Najmłodszym uczniem, którego szata osiągnęła złoty kolor był Minabi Yamamakatar - miał 14 lat.
• Uczniowie uczą się w klasach koedukacyjnych jedynie do ukończenia 13 roku życia. Następnie dziewczęta i chłopcy wszystkie czynności (wliczając w to spożywanie posiłków) wykonują osobno. Ich kontak jest więc mocno ograniczony, tym bardziej, że przeznaczone dla nich skrzydła znajdują się po dwóch przeciwległych stronach pałacu.
• Podobnie do Hogwartu, w Mahoutokoro odbywają się rozgrywki o Puchar Quidditcha. To z resztą uczniowie Brytyjskiej Szkoły Magii nauczyli Japończyków zasad tej gry, tuż po tym jak ci uratowali im życie podczas nieprzemyślanej próby okrążenia planety na miotłach.
Akademia Koldovstoretz
Rosja
Rosja
Koedukacyjna placówka pilnująca swojej prywatności tak bardzo, że do ogólnej wiadomości przedostało się naprawdę niewiele informacji na jej temat. Przyjmuje uczniów z krajów słowiańskich. Podobnie jak w japońskiej Mahaukotoro edukacja rozpoczyna się tu wcześnie (bo już od 9 roku życia) a uczniowie zamieszkują w zamku dopiero w wieku 11 lat. W przeciwieństwie do innych szkół, Koldovstoretz nie posiada dyrektora a Radę Nadzorczą, w skład której wchodzą wybrani nauczyciele i starsi, wytypowani przez nich uczniowie.
Prezes Rady Nadzorczej: Grigorij Gawriłow
- Ciekawostki:
- • Akademia przyjmuje w swoje szeregi uczniów pochodzenia mugolskiego dopiero od 1960 roku.
• Uczniowie dostają się do szkoły koleją, której peron ulokowany jest w gęstym lesie. Młodsi, odwiedzający placówkę jedynie na kilka godzin korzystają z Sieci Fiuu.
• Szkolne szaty są szare i posiadają czerwone akcenty.
• Poza standardowymi, nauczanymi we wszystkich szkołach magii przedmiotami, uczniowie Akademii odbywają obowiązkowe zajęcia ze Świadomości Politycznej i Światopoglądu Kulturowego. W ostatnich latach liczba przeznaczonych na nie godzin znacznie spadła.
• Jednym z niepotwierdzonych faktów jest to, jakoby w Koldovstoretz nauczano magii rytualnej. Pytana o to Rada Nadzorcza i uczniowie zgodnie na ten temat milczą.
Szkoła Magii Uagadou
Góry Księżycowe, Afryka
Góry Księżycowe, Afryka
Największa Szkoła Magii, przyjmująca uczniów z całej Afryki. Przepiękna, starannie wykuta w zboczu góry tysiąc lat temu budowla okryta jest mgłą, przez co wygląda jakby unosiła się w powietrzu. Otaczająca ją puszcza pełna jest magicznych (często niebezpiecznych) stworzeń i ziół. Uagadou jest jedyną placówką, która nie informuje uczniów o przyjęciu do szkoły listownie a przez Posłańców Snów - przybywają oni do młodych chłopców i dziewcząt podczas gdy ci śpią i wsuwają im w dłonie kamyk ze stosowną informacją. Miejscowe znachorki odwiedzają następnie uczniów pochodzenia mugolskiego by rozwiać ich wątpliwości - co ciekawe, niektóre z nich są mugolkami. Sposób informowania uczniów o przyjęciu do szkoły nie jest jedynym co odróżnia Uagadou od innych placówek. Jako jedyna nie zapewnia ona bowiem swoim uczniom transportu. Muszą oni sami zatroszczyć się o drogę do szkoły, co dla niektórych z nich oznacza wiele dni podróży.
Obecny dyrektor: Bosede Mbuzi
- Ciekawostki:
- • Uczniowie Uagadou noszą proste, białe szaty i chroniące przed słońcem, białe chusty. Na specjalne wyróżnienie w postaci złotego, ręcznie tkanego z futra Nundu pasa muszą sobie specjalnie zasłużyć.
• Placówka ta główny nacisk kładzie na przedmioty takie jak Astronomia, Alchemia i Transmutacja.
• U rdzennych Afrykańczyków charakterystyczna dla dzieci zdolność czarowania bez różdżki zanika znacznie wolniej, przez co zazwyczaj nawet w dorosłym wieku są oni w stanie wyczarować niewielki płomień lub podnieść mniejsze przedmioty przy pomocy palca. W przeszłości było to powodem dokonywania na skazańcach amputacji.
• Szkoła Magii Uagadou posiada własny Zespół Szkolny Animagów, który co cztery lata bierze udział w Międzynarodowym Sympozjum Animagów w Chile.
• Krążą pogłoski, że jednym z nieoficjalnych przedmiotów nauczanych w szkole jest magia Voodoo. Nie są one jednak w żaden sposób potwierdzone.
Castelobruxo
Brazylia
Brazylia
Castelobruxo mieści się w pięknym, niemal baśniowym zamku zbudowanym prawie tysiąc lat temu w samym środku lasu deszczowego. Niegdyś będąca drewnianym szałasem placówka, przez lata rozwijała się do obecnego kształtu i choć co roku przyjmuje w swoje szeregi wielu uczniów, jest stosunkowo niewielka. Jest to spowodowane tym, że zamek służy jedynie do nauki - zarówno uczniowie jak i personel szkoły mieszkają w przylegającej do Castelobruxo wiosce. Czarodziejskie rodziny przyjmują do siebie chłopców i dziewczęta w różnym wieku, zapewniając im nie tylko dach nad głową i wyżywienie, ale też prawdziwie domową atmosferę. Uczniowie tej szkoły magii specjalizują się głównie w Zielarstwie i Magizoologii, a sama placówka prowadzi letnie - i nie tylko - kursy z tych przedmiotów, przeznaczone dla młodych czarownic i czarodziejów z całego świata.
Obecny dyrektor: Heliodoro Marcaz Duarte
- Ciekawostki:
- • Uczniowie dostają się do szkoły na różne sposoby. Najpopularniejszym z nich jest podróż balonem, który magicznie powiększony potrafi pomieścić nawet 40 osób.
• Flagowym kolorem Castelobruxo jest jasna zieleń. Szaty w tym kolorze noszą nie tylko uczniowie ale też nauczyciele.
• Zamek i przylegającą do niego wioskę chronią caipory - futrzane, wredne duszki z rodziny poltergeistów.
• W zamku podawany jest jedynie obiad, spożywany przez wszystkich w znajdującej się na parterze sali paradnej. Pozostałe posiłki uczniowie otrzymują od swoich opiekunów. Jedynym wyjątkiem są organizowane od czasu do czasu uczty okolicznościowe.
• Castelobruxo jako jedyna placówka nie wykorzystuje do pomocy skrzatów. O porządek dbają wybrani spośród uczniów dyżurni.
Szkoła Magii i Czarodziejstwa Ilvermorny
Ameryka Północna
Ameryka Północna
Położona na szczycie góry Mount Greylock w zachodnim Massachuseets placówka chroniona jest przed wzrokiem mugoli nie tylko dzięki magii ale też gęstym, otaczającym budowlę chmurom. Ilvermorny - mimo młodego dość wieku - posiada jedną z bogatszych historii jeśli chodzi o szkoły magii a założony został przez Isolt Sayre i Jamesa Stewarda w XVII wieku dla ich dwóch adoptowanych synów - Chedwicka i Webstera. Ponieważ Isolt i James wzorowali się na Hogwarcie, Ilvermorny również posiada cztery domy: Horned Serpent (Isolt), Pukwudgie (James), Thunderbird (Chedwick) i Wampus (Webster). Wieści o powstaniu nowej szkoły szybko się rozeszły i do 1634 roku granitowy domek rozrósł się do rozmiarów zamku. Jako jedyna placówka założona częściowo przez niemaga (James był mugolem) Ilvermorny cieszy się dzisiaj opinią jednej z najbardziej otwartych i liberalnych szkół magii.
Obecna dyrektor: Hildegarde Hoother Wild
- Ciekawostki:
- • By dostać się do szkoły uczniowie korzystają z popularnej Sieci Fiuu.
• Uczniowie nie zakupują różdżek. Po przybyciu do zamku i przejściu ceremonii przydziału udają się do Wielkiej Sali, gdzie spośród wyłożonych na stołach różdżek wybierają tę właściwą. Aż do 1965 roku niepełnoletni uczniowie pozostawiali je na okres wakacji w szkole.
• Drzwi wejściowe zamku otwierają się na okrągłą salę zwieńczoną szklaną kopułą. To właśnie tam nowi uczniowie stają na namalowanym na środku węźle gordyjskim i czekają na przydział. Wyboru dokonują cztery reprezentujące domy pomniki. Starsi uczniowie obserwują wszystko z okalającego salę drewnianego balkonu.
• Mówi się, że cztery domy razem reprezentują czarodzieja idealnego. Horned Serpent odpowiada za umysł, Wampus za ciało, Thunderbird oznacza duszę a Pukwudgie serce.
• Uczniowie Ilvermorny noszą szaty niebieskie (dziewczęta) i żurawinowe (chłopcy). Ponoć spowodowane jest to faktem, iż jako dziecko ucząca się w domu Isolt marzyła o dostaniu się do Ravenclaw a James uwielbiał żurawinowy torcik.
Tekst sporządzony na podstawie:
Pottermore.com
(wzbogacony wkładem własnym)
Pottermore.com
(wzbogacony wkładem własnym)
Veneficium
:: Dział organizacyjny :: Wiadomości ogólne :: ♦ Fabuła
Strona 1 z 1
Pozwolenia na tym forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach