Eliksiry i trucizny
Strona 1 z 1 • Share
Eliksiry i trucizny
Wartości minimalne na kości:
(potrzebne podczas warzenia eliksirów)
Bardzo łatwy: 6 pkt.
Łatwy: 31 pkt.
Średnio zaawansowany: 51 pkt.
Zaawansowany: 66 pkt.
Trudny: 80 pkt.
Ekspercki: +100 pkt.
# ELIKSIRY
→ Antidotum na Niepopularne Trucizny - eliksir, który leczy drobne magiczne dolegliwości i niezwykłe trucizny, takie jak ugryzienia bahanek. Poprawnie przygotoway powinien mieć kolor zielony.
→ Antidotum na Popularne Trucizny - eliksir przeciwdziałający popularnym truciznom, jak np. ukąszenia i użądlenia różnych stworzeń. Poprawnie przyrządzony powinien mieć kolor cyraneczki.
→ Amortencja – najsilniejszy eliksir miłosny na świecie. Nie wzbudza prawdziwej miłości, powoduje jedynie silne zauroczenie albo obsesję. Łatwo poznać ją po szczególnym, przypominającym macicę perłową połysku i oparach tworzących charakterystyczne spirale. Siła tego eliksiru zależy od długości jego przetrzymywania. Zapach Amortencji każdy odczuwa inaczej, w zależności od tego, co go najbardziej pociąga
→ Balsam ze stokrotki - eliksir niwelujący blizny, nie działa na te wywołane zaklęciami czarnomagicznymi. Poprawnie wykonany powinien mieć kolor ciemno-turkusowy.
→ Eliksir Bujnego Owłosienia - powoduje przyrost włosów. Siła przyrostu zależy od ilości wypitego eliksiru. Odpowiednio przyrządzony ma zielony kolor.
→ Eliksir chroniący przed ogniem - eliksir używany do przechodzenia przez ogień bez szwanku. Po wypiciu wywołuje poczucie chłodu i oziębłości w pijącym i zapewnia ochronę przed większością magicznych płomieni (ze szczególnym pominięciem Szatańskiej Pożogi). Poprawnie wykonany powinien mieć kolor purpurowy albo czarny.
→ Napój leczący z Czyraków – eliksir leczący czyraki, nawet te wywołane zaklęciem. Znad poprawnie wykonanego eliksiru powinien się unosić różowy dym. To skuteczny lek na krosty, pokrzywkę, czyraki i inne skrofuliczne przypadłości. To niezwykle potężny eliksir. Podczas warzenia należy zachować ostrożność, bo jeśli przygotuje się go w niewłaściwy sposób, może wywołać czyraki zamiast z nich leczyć.
→ Wywar Dekompresyjny - eliksir, który przywraca naturalny rozmiar obiektu spryskanego Eliksirem Rozdymającym.
→ Eliksir Energii – wywar przywracający energię zmęczonym czarodziejom.
→ Eliksir Euforii - słonecznie żółty eliksir, który powoduje niewytłumaczalne, poczucie irracjonalnego szczęścia u osoby pijącej go.
→ Felix Felicis – eliksir znany także jako "Płynne Szczęście". Mikstura sprawia, że pijącemu drastycznie podnosi się poziom pewności siebie, wiary we własne siły i sprawstwo oraz towarzyszy mu nieprawdopodobne szczęście w doborze podejmowanych decyzji. Póki eliksir działa, sprzyja on osiąganiu sukcesów we wszystkich poczynaniach. Musi być stosowany z niezwykłym umiarem. Gdy zażywa się go za często uderza do głowy, powodując groźną lekkomyślność, roztargnienie i przesadne zaufanie do samego siebie. W zbyt dużych dawkach działa jak silna trucizna. Zakazany we wszystkich zorganizowanych współzawodnictwach (na przykład Quidditchu) oraz podczas egzaminów. Eliksir jest bardzo trudny do uwarzenia, jeśli zrobi się to źle jest to bardzo katastrofalne w skutkach. Mikstura wymaga aż sześciu miesięcy na przygotowanie zanim będzie gotowa do użycia.
→ Eliksir Gotowości - eliksir, który daje pijącemu dodatkową wytrzymałość zarówno fizyczną jak i psychiczną. Poprawnie wykonany powinien mieć kolor złoty.
→ Eliksir Pazur – zmienia palce w pazury. Poprawnie wykonany ma ciemnoszary kolor.
→ Eliksir Pieprzowy – podawany, by zapobiegać wielu chorobom, ma działanie rozgrzewające. Znakomity na przeróżne choroby, wzmacniający odporność. Eliksir koloru szarego z wydobywającą się z niego gęstą szarą parą.
→ Eliksir Poprawiający Wzrok - eliksir leczniczy, który przywraca wzrok osobie go pijącej i przeciwdziała skutkom zaklęcia Conjunctivitis. Poprawnie wykonany powinien mieć kolor pomarańczowy.
→ Eliksir powodujący kurczenie się ludzi i zwierząt - zgodnie z nazwą eliksir powoduje skurczenie napojonego nim zwierzęcia albo człowieka, jeden łyk zmniejsza obiekt o połowę jego rozmiarów. Efekt ustępuje po dwóch godzinach od upicia ostatniego łyka i obiekt powiększa się etapami, w jakich rósł. Poprawnie wykonany powinien mieć kolor zielony, a źle uwarzony jest trujący.
→ Eliksir Postarzający - eliksir powodujący starzenie się o parę lub wiele lat. Poprawnie wykonany eliksir powinien mieć jasnozielony kolor.
→ Eliksir Przebudzenia - eliksir, który powoduje, że pijący nie może zasnąć. Wydaje się, że używany jest również do obudzenia silnie śpiącego lub przebywającego w śpiączce. Jest on również antidotum na Wywar Żywej Śmierci. Poprawnie wykonany powinien mieć kolor lazurowy.
→ Eliksir Przywracający Mowę - eliksir, który zmienia głos pijącego. Jest także w stanie przywrócić głos jeśli się go straci, a tym samym może przeciwdziałać skutkom zaklęcia Silencio. Poprawnie wykonany powinien mieć kolor żółty.
→ Eliksir Rozdymający - powoduje wzrost każdej rzeczy, która zostanie nim polana. Poprawnie wykonany powinien mieć kolor pomarańczowy.
→ Mikstura Powodująca Senność - powoduje senność pijącego. Jego opary są wystarczające, aby wywołać zmęczenie i znużenie w danej osobie. Odpowiednio przyrządzony ma kolor fioletowy.
→ Eliksir Słodkiego Snu - powoduje natychmiastowe zaśnięcie osoby, która go wypije. Jest podawany chorym, cierpiącym na bezsenność i małym dzieciom mającym problemy ze snem. Można podawać go doustnie, nasączyć nim jakiś pokarm lub dodać do napoju. Eliksir Słodkiego snu podaje się w szpitalach. Po jego wypiciu nie ma się żadnych snów. Dobrze wykonany powinien mieć kolor fioletowy.
→ Eliksir Spokoju - eliksir, który łagodzi niepokój i pobudzenie. Jest bardzo trudny do uwarzenia i należy składniki pewne, bo gdy ręka zadrży przy wykonywaniu tej czynności, wywar spowoduje głęboki sen, z którego można się już nie wybudzić. Dobrze wykonany powinien mieć kolor biały i wydzielać kłęby srebrnej pary.
→ Szkiele-Wzro - eliksir powodujący odtworzenie kości, który przy zażyciu pali usta i gardło, dusi i wywołuje kaszel. Dobrze wykonany powinien być bezbarwny, ale mętny.
→ Wywar Tojadowy - przydaje się osobom zarażonym likantropią, czyli wilkołactwem. Przez tydzień poprzedzający pełnię, taka osoba zażywa eliksir. W noc pełni, kiedy to księżyc ukazuje się w całej swej okazałości, zarażony człowiek przemienia się w wilkołaka, lecz zachowuje świadomość i umysł ludzki. Nie jest wtedy groźny dla otoczenia i panuje nad sobą. Nad naczyniem napełnionym wywarem, unosi się dym i choć smak tego eliksiru jest nieprzyjemny, całkowicie wzbronione jest dosypywanie cukru. Cukier niszczy działanie eliksiru. Prawidłowo wykonany eliksir ma zieloną barwę.
→ Eliksir Upiększający - eliksir przekształcający wygląd pijącego i czyniący go pięknym Poprawnie wykonany powinien zmieniać kolory i pachnieć kwiatami.
→ Veritaserum – potężny eliksir prawdy. Po jego wypiciu, człowiek odpowiada na wszystkie zadane mu pytania nie tylko całkowicie szczerze, ale jak najbardziej wyczerpująco.
Uwarzenie go trwa około miesiąca i bardzo trudno zdobyć składniki. Ponadto samo przyrządzenie nie należy do najłatwiejszych. Wystarczą trzy krople mikstury, aby zmusić każdego do ujawnienia swoich najgłębszych sekretów. Prawidłowo uwarzony, powinien być bezbarwny i bezwonny, więc praktycznie nie sposób go wykryć.
→ Eliksir Wielosokowy - pozwala przemienić się na godzinę w osobę, której cząstka znajduje się w eliksirze. Jest to niezwykle skomplikowana i trudna mikstura do przygotowania. Nawet dorośli czarodzieje borykają się z jego poprawnym uwarzeniem. Przygotowanie eliksiru jest bardzo zaawansowane i podzielone na dwie części, które dzielą się na kolejne dwa kroki. Warzenie eliksiru należy rozpocząć na miesiąc przed użyciem.
→ Eliksir Wiggenowy – eliksir regenerujący zdrowie. Wypicie małej buteleczki wyleczy nawet ciężkie rany. Dobrze uwarzony powinien mieć kolor jasnozielony. Może przeciwdziałać Wywarowi Żywej Śmierci.
→ Eliksir wyostrzający poczucie humoru - eliksir wywołujący śmiech u każdego człowieka. Poprawnie wykonany powinien mieć kolor fioletowy.
→ Eliksir Wywołujący Czkawkę - powoduje niekontrolowane skurcze przepony tym samym wywołując czkawkę. Działanie ustępuje po paru godzinach lub natychmiast po podaniu odpowiedniego eliksiru przeciwdziałającego. Poprawnie wykonany powinien mieć kolor pastelowo zielony.
→ Wywar Zaciemniający Umysł - wywołuje porywczość i lekkomyślność u pijącego. Prawidłowo przyrządzony jest bezbarwny.
→ Eliksir Zmieniający Kolor Włosów - eliksir, który powoduje zmianę koloru włosów z naturalnego na barwę, o której pomyśli osoba zażywająca go. Poprawnie przygotowany powinien mieć kolor zielony.
→ Eliksir Życia - eliksir przywracający do życia i gwarantujący nieśmiertelność. Nikt nie wie jakiego powinien być koloru, ale najprawdopodobniej rubinowego, ponad to powinien być słodki i aromatyczny.
→ Wywar Żywej Śmierci - silny środek usypiający, powoduje omdlenia, które dla niedoświadczonego czarodzieja mogą wyglądać jak śmierć. Powoduje ją tylko w wypadku skrajnego przedawkowania. Odpowiednio przygotowany jest bezbarwny.
# TRUCIZNY
→ Eliksir z czerńca - trujący eliksir zrobiony z czerńca gronkowego - rośliny, rosnącej dziko w całej Europie. Wywołuje on wymioty, przeczyszczenie i następujące po nim odwodnienie, oraz zaburza cykl miesiączkowy u kobiet, mogąc nawet doprowadzić do ich bezpłodności. Odpowiednio przygotowany jest czerwony.
→ Trucizna z krwiowca - bardzo niebezpieczna trucizna o powolnym działaniu. Normalna nalewka z kłączy krwiowca nawet wśród mugoli niewinnie pobudza trawienie, ale skondensowana trucizna z wyciągu z tej rośliny działa tak silnie, że pijący zaczyna trawić własne wnętrzności, rozpoczynając od wątroby. Owocuje to wielkim bólem, a zatrzymać truciznę może tylko całkowite zamrożenie ciała albo mocne spowolnienie trawienia. Pijący w czasie działania trucizny czuje wciąż nienasycony głód. Odpowiednio przygotowana jest ciemnopomarańczowa.
→ Trucizna z miesięcznika - trucizn ma tendencje do "pięcia się" wewnątrz organizmu, jak roślina z której jest sporządzona. Jednak w jej przypadku nie rozkwitają pnącza, ale ilość zainfekowanych krwinek, które zarażają kolejne i rozchodzą się po układzie krwionośnym jak po drzewo. W ciągu doby są w stanie doprowadzić do zainfekowania nawet 1/3 organizmu. Objawem zarażenia jest głęboki czarny kolor krwi, który w połowie stadium jest widoczny przez skórę jako siateczka wypełnionych nią żył. Po dobie pojawiają się trudności z oddychaniem, mrowienie w palcach dłoni i nóg, drugiego dnia końce ciała sinieją, a reszta blednie, ofiara drży, ma gorączkę i hiperwentyluje, mogą też wystąpić ataki duszności i astmy. Trzeciego dnia czarne żyły widocznie prześwitują przez chorobliwie bladą skórę, mogą wystąpić omdlenia, problemy ze wzrokiem, osłabienie i brak koncentracji. Czwartego dnia nikt jeszcze nie dożył. Jedynym lekarstwem jest całkowita transfuzja krwi, im wcześniej tym lepiej; tym lepiej już od drugiego pacjenta, który wypił antidotum, choćby najsłabsze. Odpowiednio przygotowana jest jasnofioletowa.
→ Eliksir Rozpaczy - tajemniczy i bardzo trudny eliksir, powodujący u pijącego ból, odurzenie i przywraca jego przykre wspomnienia. Przestaje działać dopiero po wypiciu ostatniej kropli. Możliwe, że jego wynalazcą był sam Lord Voldemort. Odpowiednio przygotowany jest szmaragdowo-zielony i odznacza się świetlistym blaskiem.
______________________________
Źródła:
- pl.harrypotter.wikia.com
- harrypotter.wikia.com
- podrecznikelkow.bloog.pl
- pokazywarka.pl
- www.snitchseeker.com
- radosna improwizacja
(potrzebne podczas warzenia eliksirów)
Bardzo łatwy: 6 pkt.
Łatwy: 31 pkt.
Średnio zaawansowany: 51 pkt.
Zaawansowany: 66 pkt.
Trudny: 80 pkt.
Ekspercki: +100 pkt.
# ELIKSIRY
→ Antidotum na Niepopularne Trucizny - eliksir, który leczy drobne magiczne dolegliwości i niezwykłe trucizny, takie jak ugryzienia bahanek. Poprawnie przygotoway powinien mieć kolor zielony.
- Składniki:
- - trzy nasiona ognia
- róg garboroga
- żądło żądlibąka
- szczypta pancerza chropianka
- Przepis:
- Rozdrabniamy w moździeżu pancerz chropianka na sypki proszek i mieszamy go z nasionami ognia i dopiero wtedy dodajemy całość do kociołka. Mieszamy wszystko podgrzewamy na średnim ogniu przez 10 sekund, po czym machamy nad kociołkiem różdżką. Odstawiamy napar na:
- 20 minut dla kociołka cynowego,
- 17 minuty dla kociołka mosiężnego
- 15 minut dla kociołka miedzianego.
W połowie powyższego czasu wrzucamy do kociołka pół żądła żądlibąka i czekamy aż przestanie parować, po czym dorzucamy drugą połowę. Podgrzewamy wszystko i na koniec dorzucamy róg garboroga i szybko zdejmujemy z ognia zanim zacznie bulgotać.
→ Antidotum na Popularne Trucizny - eliksir przeciwdziałający popularnym truciznom, jak np. ukąszenia i użądlenia różnych stworzeń. Poprawnie przyrządzony powinien mieć kolor cyraneczki.
- Składniki:
- - 2 bezoary
- składnik standardowy
- sproszkowany róg jednorożca
- 2 jagody jemioły
- Przepis:
- Dodajemy dwa bezoary do moździerza i rozdrabniamy je na proszek, po czym dodajemy z tego cztery miary do kociołka. Do tego dosypujemy dwie miarki składnika standardowego i podgrzewamy wszystko na średnim ogniu przez 5 sekund. Machamy różdżka nad kociołkiem i odstawiamy napar na:
- 40 minut dla kociołka cynowego,
- 34 minuty dla kociołka mosiężnego
- 30 minut dla kociołka miedzianego.
Dodajemy szczyptę sproszkowanego rogu jednorożca i mieszamy dwa razy zgodnie z ruchem wskazówek. Następnie dwie jagody jemioły i mieszamy dwa razy, tym razem przeciwnie do poprzedniego kierunku. Machamy różdżką nad kociołkiem i zdejmujemy go z ognia.
→ Amortencja – najsilniejszy eliksir miłosny na świecie. Nie wzbudza prawdziwej miłości, powoduje jedynie silne zauroczenie albo obsesję. Łatwo poznać ją po szczególnym, przypominającym macicę perłową połysku i oparach tworzących charakterystyczne spirale. Siła tego eliksiru zależy od długości jego przetrzymywania. Zapach Amortencji każdy odczuwa inaczej, w zależności od tego, co go najbardziej pociąga
- Składniki:
- - 5 płatków irysów (najlepiej zebranych o północy)
- skórka pomarańczy
- korzeń mandragory
- zarodnik paproci
- Przepis:
- Doprowadzamy w kociołku wodę do wrzenia (w takiej ilości, w jakiej chcemy uzyskać eliksir), po czym wrzucamy do niego po kolei po płatku irysów, mieszając zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przestajemy mieszać i odczekujemy chwilę, aż woda się uspokoi i dorzucamy zarodnik paproci oraz korzeń mandragory. Skórkę pomarańczy zostawiamy na sam koniec, kiedy mikstura zgęstnieje i zacznie bulgotać. Wtedy odstawiamy kociołek z ognia i po ostudzeniu przelewamy do fiolki.
→ Balsam ze stokrotki - eliksir niwelujący blizny, nie działa na te wywołane zaklęciami czarnomagicznymi. Poprawnie wykonany powinien mieć kolor ciemno-turkusowy.
- Składniki:
- - garść stokrotek
- Przepis:
- Podgrzewamy dowolną ilość wody w kociołku i kiedy woda zacznie bulgotać wrzucamy doń garść stokrotek. Mieszamy po pięć razy w dwie strony, poczynając od lewej i odstawiamy z ognia, kiedy mikstura osiągnie wymagany kolor. Machamy dwa razy różdżka nad kociołkiem i czekamy kilka minut aż eliksir będzie mieć esencje kleiku. Nakładamy na blizny kiedy jeszcze jest lekko ciepły.
→ Eliksir Bujnego Owłosienia - powoduje przyrost włosów. Siła przyrostu zależy od ilości wypitego eliksiru. Odpowiednio przyrządzony ma zielony kolor.
- Składniki:
- - 500 ml wody
- 10 g alg
- 10 g piasku
- 12 cm kawałki trawy
- 5 szczurzych ogonów (w plastrach)
- 5 dżdżownic (w plastrach)
- 5 łyżek masła orzechowego
- Przepis:
- Podgrzewamy wodę do wrzenia, dodajemy tam glony i jedną łyżkę masła orzechowego i mieszamy 20 razy w prawo. Następnie dosypujemy do kociołka piasek, kolejną łyżkę masła orzechowego i kolejny raz mieszamy 20 razy w prawo. Następnie dodajemy trawę, kolejną łyżkę masła i znowu mieszamy łyżką 20 razy w prawo. Pozwalamy wywarowi gotować się przez 10 minut. Dosypujemy ogony szczurów, łyżkę masła orzechowego i kolejny raz mieszamy 20 razy w prawo, po czym tak samo postępujemy z dżdżownicami, po których następuje łyżka masła i 20 ruchów łyżką. Pozostawiamy wywar na ogniu przez 10 minut. Można podawać zaraz po wystudzeniu.
→ Eliksir chroniący przed ogniem - eliksir używany do przechodzenia przez ogień bez szwanku. Po wypiciu wywołuje poczucie chłodu i oziębłości w pijącym i zapewnia ochronę przed większością magicznych płomieni (ze szczególnym pominięciem Szatańskiej Pożogi). Poprawnie wykonany powinien mieć kolor purpurowy albo czarny.
- Składniki:
- - miarka krwi salamandry
- 10 g brodawkolepu
- dwa wybuchające muchomory
- Przepis:
- Do kociołka dolewam połowę miarki krwi salamandry i zasypujemy ją całą ilością brodawkolepu. Mieszamy wszystko do osiągnięcia brązowej papki bez grudek i moczymy w nim jednego wybuchającego muchomora aż wywar nie zmieni barwy na czerwoną. Muchomora wyrzucamy a drugiego siekamy na małe kawałeczki, podczas gdy mikstura grzeje się na maleńkim ogniu. Należy uważać, by nie zaczęła bulgotać! Kiedy z kociołka zacznie wydobywać się para to wsypujemy do niego powoli poszatkowanego muchomora dopóki para całkowicie nie zniknie. Jeśli para zniknie zanim wsypiemy całego muchomora, to resztkę odstawiamy! Na koniec dolewamy resztkę krwi salamandry dla przyciemnienia koloru.
→ Napój leczący z Czyraków – eliksir leczący czyraki, nawet te wywołane zaklęciem. Znad poprawnie wykonanego eliksiru powinien się unosić różowy dym. To skuteczny lek na krosty, pokrzywkę, czyraki i inne skrofuliczne przypadłości. To niezwykle potężny eliksir. Podczas warzenia należy zachować ostrożność, bo jeśli przygotuje się go w niewłaściwy sposób, może wywołać czyraki zamiast z nich leczyć.
- Składniki:
- - suszona pokrzywa
- 6 kłów węża
- kolce jeżowca
- 4 rogate ślimaki
- 3 kropelki jadu węża
- Przepis:
- Najpierw powinniśmy odważyć suszoną pokrzywę i rozgnieść ją na kawałeczki. Po tym kruszymy kły węża i mieszamy je na stoliku z suszoną pokrzywą. Dodajemy 4 szczypty do kociołka i podgrzewamy 10 sekund w temperaturze 250 stopni. Machamy nad kociołkiem różdżką i odstawiamy go z ognia na 33 – 45 minut. Rogate ślimaki musimy uwarzyć i oddzielić ślimaka od skorupy, po czym dodać do kociołka. Teraz istotne jest, byśmy doskonale wszystko wymieszali. Skorupki ślimaków skrapiamy jadem węża i wrzucamy do kotła. Zdejmujemy kociołek z ognia i dodajemy kolce jeżowca, mieszamy 5 razy w prawo i czekamy od trzech do czterech godzin.
→ Wywar Dekompresyjny - eliksir, który przywraca naturalny rozmiar obiektu spryskanego Eliksirem Rozdymającym.
- Składniki:
- - 500 ml wody
- garść koniczyn
- garść bylicy
- 10 kropli soku z aloesu
- 5 g przyprawy imbirowo-pieprzowej
- Przepis:
- Doprowadzamy wodę w kociołku do wrzenia i wrzucamy tam garść koniczyny oraz bylicy – nie mieszamy, tylko upewniamy, że składniki są w pełni zanurzone i pozostawiamy je na ogniu na 10 minut. Zmniejszamy ogień pod kociołkiem i dodajemy świeżo wyciśnięty sok z aloesu – pozostawiamy po tym kociołek na małym ogniu na nie dłużej niż godzinę bez mieszania. Podgrzewamy przyprawę imbirowo-pieprzową w moździerzu aż do zbrązowienia i dodajemy do mikstury. Mieszamy wszystko energicznie przez 5 minut przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Zdejmujemy kociołek z ognia do ostygnięcia.
→ Eliksir Energii – wywar przywracający energię zmęczonym czarodziejom.
- Składniki:
- - sproszkowany ogon jaszczurki
- 2 oczy nietoperza
- 3 listki mandragory
- kropla krwi węża
- Przepis:
- Wkładamy sproszkowany ogon jaszczurki wraz z 3 listkami mandragory do zimnego, wypełnionego wodą kociołka i podgrzewamy przez 7 minut nie mieszając. Dwoje oczu nietoperza dokładamy minutę przed wlaniem kropli krwi węża. Po zagotowaniu eliksir jest gotowy – można go użyć zaraz po wystudzeniu.
→ Eliksir Euforii - słonecznie żółty eliksir, który powoduje niewytłumaczalne, poczucie irracjonalnego szczęścia u osoby pijącej go.
- Składniki:
- - figa abisyńska
- trzy kolce jeżozwierza
- dwie gałązki mięty
- garść fasolek Sopophorousa
- piołun
- Przepis:
- Dodajemy do kociołka figę abisyńską oraz kolce jeżozwierza i mieszamy cztery razy w lewo. Moczymy w miksturze gałązkę mięty, by przeciwdziałać skutkom ubocznym i dodajemy fasolki Sopophorous oraz piołun i mieszamy sześć razy w lewo.
→ Felix Felicis – eliksir znany także jako "Płynne Szczęście". Mikstura sprawia, że pijącemu drastycznie podnosi się poziom pewności siebie, wiary we własne siły i sprawstwo oraz towarzyszy mu nieprawdopodobne szczęście w doborze podejmowanych decyzji. Póki eliksir działa, sprzyja on osiąganiu sukcesów we wszystkich poczynaniach. Musi być stosowany z niezwykłym umiarem. Gdy zażywa się go za często uderza do głowy, powodując groźną lekkomyślność, roztargnienie i przesadne zaufanie do samego siebie. W zbyt dużych dawkach działa jak silna trucizna. Zakazany we wszystkich zorganizowanych współzawodnictwach (na przykład Quidditchu) oraz podczas egzaminów. Eliksir jest bardzo trudny do uwarzenia, jeśli zrobi się to źle jest to bardzo katastrofalne w skutkach. Mikstura wymaga aż sześciu miesięcy na przygotowanie zanim będzie gotowa do użycia.
- Składniki:
- - jajko popiełka
- cebulki squill
- 2 czułki szczuroszczeta
- miarka nalewki z tymianku
- skorupka żmijoptaka
- sproszkowany pospolity rut
- Przepis:
- Dodajemy do kociołka jedno jajko popiełka i do niego starty chrzan, ciepłą cebulkę Squill, po czym mieszać energicznie. Posiekane czułki szczuroszczeta dodajemy do kociołka i wszystko podgrzewamy. Dolewamy do środka miarkę nalewki z tymianku i powoli mieszamy do zagotowania. Mielimy w moździerzu skorupkę jaja żmijoptaka i dodajemy do kociołka, po czym znowu powoli mieszamy do zagotowania. Dodajemy szczyptę rutu pospolitego i mieszamy energicznie aż do wrzenia. Na koniec należy nakreślić nad kociołkiem dwie “ósemki” różdżką, wymawiając inkantację: “Felixempra!”
→ Eliksir Gotowości - eliksir, który daje pijącemu dodatkową wytrzymałość zarówno fizyczną jak i psychiczną. Poprawnie wykonany powinien mieć kolor złoty.
- Składniki:
- - skrzydło elfa
- 4 miarki jaj bahanek
- 6 pieczonych odwłoków ważek
- 5 miarek latających koników morskich
- Przepis:
- Dodajemy skrzydło elfa i podgrzewamy aż eliksir zmieni kolor na turkusowy. Dosypujemy jedną miarkę jaj bahanek i podgrzewamy aż zmieni się na różowy. Dodać dwa pieczone odwłoki ważek i podgrzewamy aż zmieni kolor na czerwony, po czym dodajemy miarkę latających koników morskich. Wywar powinien zżółknąć i podgrzewamy go aż nie zrobi się niebieski. Wsypujemy do kociołka kolejne dwie miarki odwłoków i czekamy aż kolor zmieni się na fioletowy. Podgrzewamy aż do czerwoności. Dosypujemy ostrożnie kolejne trzy miarki jaj bahanek aż eliksir nie zzielenieje a po dodaniu kolejnych dwóch odwłoków ważek nie zrobi się niebieski. Po trzech ostatnich miarkach koników morskich eliksir na powrót zaczerwienieje i należy go podgrzewać, aż nie zrobi się zielony. Po wystudzeniu powinien być złoty.
→ Eliksir Pazur – zmienia palce w pazury. Poprawnie wykonany ma ciemnoszary kolor.
- Składniki:
- - 0,1 l. akonitu
- 1 korzeń Asfodelusa
- 0,2 l. nalewki z piołunu
- Przepis:
- Korzeń kroimy na drobne kawałki i dodajemy do akonitu. Następnie substancje dolewamy do nalewki z piołunu i mieszamy przez 7 min. w temperaturze 70 stopni.
→ Eliksir Pieprzowy – podawany, by zapobiegać wielu chorobom, ma działanie rozgrzewające. Znakomity na przeróżne choroby, wzmacniający odporność. Eliksir koloru szarego z wydobywającą się z niego gęstą szarą parą.
- Składniki:
- - 200 ml wody
- kieł węża
- mucha siatkoskrzydła
- krew nietoperza
- 2 korzonki stokrotek
- 40 ziaren pieprzu
- Przepis:
- Do kociołka na samo dno wlewamy 200 ml wody i czekamy aż połowa objętości wody wyparuje. Do wrzącej wody wrzucamy kieł węża połamany na 3 części. W kociołku w całej objętości powinna się unosić się para. Jeśli tak nie jest oznacza to, że wody jest za mało lub za dużo. Najlepiej wodę z kociołka przelać do naczynia miarowego i sprawdzić czy objętość wody wynosi 100 ml. W tedy robimy wszystko od początku. Jeśli w kociołku jest para dodajemy 1 muchę siatkoskrzydłą, po czym ściągamy kociołek z paleniska i czekamy aż para zmieni swój kolor na srebrny. Dolewamy po jednej kropli krwi nietoperza dotąd aż eliksir zacznie bulgotać. Następnie kładziemy eliksir na mocnym ogniu i przez 8 minut grzejemy pod przykryciem i ściągamy znów z paleniska. Czekamy ok. 12 godzin aż cała para w środku kociołka się skropli i powstanie przezroczysty płyn gęstości zsiadłej galaretki. Kładziemy kociołek na palenisko i czekamy kilka sekund aż galaretowaty eliksir stanie się płynny i wrzucamy 2 korzonki stokrotek, po czym znów ściągamy eliksir z paleniska. Mieszamy 20 razy co minute przez 4 minuty złotą łyżką. Czekamy aż zacznie się z niego wydobywać para koloru zielonego, która wypełni cały kociołek. 40 Ziarenek pieprzu miażdżymy na drobny proszek i wrzucamy do kociołka, gdy eliksir w środku będzie miał temperaturę 120° C. Gorący eliksir przelewamy do złotych fiolek i zakręcamy. Wtedy mamy pewność, że eliksir dojrzeje. Podczas przelewania eliksiru do fiolek para ulotni się i ukaże się nam szary kolor eliksiru. Po każdorazowym dodaniu eliksiru do wody zaczyna parować szarawym kolorem.
→ Eliksir Poprawiający Wzrok - eliksir leczniczy, który przywraca wzrok osobie go pijącej i przeciwdziała skutkom zaklęcia Conjunctivitis. Poprawnie wykonany powinien mieć kolor pomarańczowy.
- Składniki:
- - 2 piołuny
- 2 miarki sproszkowanego rogu jednorożca
- 20 ml zmrożonej wody
- 2 duszone mandragory
- Przepis:
- Do rozgrzanej na wysokim ogniu wody w kociołku dorzucamy piołun i mieszamy aż mikstura nie przybierze fioletowego koloru. Dosypujemy miarkę sproszkowanego rogu jednorożca, wtedy kolor zmieni się na czerwony. Podgrzewamy aż nie zżółknie. Zalewamy go wtedy 10 ml mocno schłodzonej wody, aż nie zabarwi się na turkusowo i po kolejnym piołunie nie zrobi się różowy. Mieszamy aż do osiągnięcia koloru soczystej pomarańczy. Po tym ostrożnie wsuwamy do kociołka duszona mandragorę i eliksir powinien zrobić się zielony. Dosypujemy kolejna miarkę rogu jednorożca, do osiągnięcia ponownie barwy turkusowej. Po raz kolejny zalewamy wywar resztką zmrożonej wody i doprowadzamy do barwy zbliżonej do indygo. Mieszamy aż nie zrobi się pomarańczowy a następnie zwiększamy ogień aż nie zrobi się sino-fioletowy. Na koniec dodajemy drugą duszona mandragorę aż eliksir nie osiągnie końcowej barwy pomarańczy.
→ Eliksir powodujący kurczenie się ludzi i zwierząt - zgodnie z nazwą eliksir powoduje skurczenie napojonego nim zwierzęcia albo człowieka, jeden łyk zmniejsza obiekt o połowę jego rozmiarów. Efekt ustępuje po dwóch godzinach od upicia ostatniego łyka i obiekt powiększa się etapami, w jakich rósł. Poprawnie wykonany powinien mieć kolor zielony, a źle uwarzony jest trujący.
- Składniki:
- - 2 suszone figi
- garść korzonek stokrotek
- 5 dżdżownic
- nalewka z piołunu
- 4 pijawki
- śledziona szczura
- szalej
- Przepis:
- Wyciskamy sok z suszonych fig i dodajemy go do kociołka. Mieszamy powoli i deliaktnie podgrzewamy na małym ogniu. Siekamy bardzo drobno korzonki stokrotek i dodajemy d kociołka. Dorzucamy dżdżownice i dobrze wstrząśnięty piołun, po czym mieszamy energiczniew dowolnym kierunku. Wyciskamy sok z pijawek i mieszamy powoli oraz ostrożnie. Dodajemy do kociołka wstrząśniętą sledzioną szczura oraz kilka kropel szaleju i mieszamy powoli. Podgrzewamy miksturę do wysokiej temperatury i kręcimy różdżką nad kociołkiem kilka sześcioramiennych gwiazda, po czym odstawiamy z ognia.
→ Eliksir Postarzający - eliksir powodujący starzenie się o parę lub wiele lat. Poprawnie wykonany eliksir powinien mieć jasnozielony kolor.
- Składniki:
- - 0,3 l żółci pancernika
- 0,4 l żabiego skrzeku
- 0.5 dag sproszkowanych much siatkoskrzydłych
- 1 kg akonitu
- 1 litr wody
- Przepis:
- Wlewamy do kociołka cynowego z 1 litrem wody połowę ilości żółci pancernika. Mieszamy 3 razy w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara. Powinien być pomarańczowy. Dodajemy 0,5 dag sproszkowanych much siatkoskrzydłych, mieszamy energicznie przez około 1 minutę zgodnie ze wskazówkami zegara i dodajemy resztę żółci, po czym znów mieszamy 2 razy w tym samym kierunku. Wszystko w temperaturze 100 stopni. Eliksir powinien mieć żółto-niebieski kolor. Dodajemy pół kilograma akonitu pokrojonego w kostkę i mieszamy 10 razy wolno zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Znowu powinien zmienić kolor na pomarańczowy. Dodajemy całość żabiego skrzeku i otrzymujemy kolor niebieski. Następnie akonit kroimy w paski i wrzucamy po jednym, co 5 sekund. Mieszamy 5 razy w kierunku przeciwnym niż dotychczas i otrzymaliśmy kolor żółto-pomarańczowy. 1 Kropla eliksiru postarza o 1 miesiąc. Pić gorący. Eliksir działa około 5-7 godzin.
→ Eliksir Przebudzenia - eliksir, który powoduje, że pijący nie może zasnąć. Wydaje się, że używany jest również do obudzenia silnie śpiącego lub przebywającego w śpiączce. Jest on również antidotum na Wywar Żywej Śmierci. Poprawnie wykonany powinien mieć kolor lazurowy.
- Składniki:
- - 6 kłów węża
- 4 miarki składnika standardowego
- 6 ususzonych żądeł żądlibąka
- Przepis:
- Mieszamy kły węża, składnik standardowy i żądła żądlibąka, i ogrzewamy je w średniej temperaturze przez 30 minut. Następnie miażdżymy całość w moździerzu i dodajemy cztery miarki uzyskanej przyprawy do kociołka. Mieszamy trzy razy w prawo. Machamy różdżką nad kociołkiem i pozostawiamy na małym ogniu do zaparzenia przez:
- 8 godzin dla kociołka miedzianego,
- 14 godzin dla kociołka mosiężnego,
- 23 godziny dla kociołka cynowego
→ Eliksir Przywracający Mowę - eliksir, który zmienia głos pijącego. Jest także w stanie przywrócić głos jeśli się go straci, a tym samym może przeciwdziałać skutkom zaklęcia Silencio. Poprawnie wykonany powinien mieć kolor żółty.
- Składniki:
- - 50 ml wody miodowej
- 4 gałązki mięty
- duszona mandragora
- 10 ml syropu z ciemiernika
- miarka składnika standardowego
- Przepis:
- Ogrzewamy wodę zmieszaną ze składnikiem standardowym aż nie zmieni koloru na czerwony, a potem zielony, po czym dolewamy doń wodę miodową aż płyn się w całości nie zaróżowi. Zwiększamy ogień i czekamy aż mikstura nie zrobi się pomarańczowa. Po dodaniu dwóch gałązek mięty eliksir powinien przybrać barwę zieloną, a po ponownym podgrzaniu - niebieską. Następnie dosypujemy resztę gałązek i równomiernie zaróżowiamy płyn. Po ostrożnym dodaniu duszonej mandragory eliksir zrobi się pomarańczowy, a po dolaniu syropu z ciemiernika ponownie niebieski. Przed zakończeniem warzenia musimy mocno podgrzać miksturę do zmiany koloru na czerwony a na końcu na żółty.
→ Eliksir Rozdymający - powoduje wzrost każdej rzeczy, która zostanie nim polana. Poprawnie wykonany powinien mieć kolor pomarańczowy.
- Składniki:
- - 1l wody
- 1kg bezoaru
- 10 gałek ocznych od diabła morskiego
- 3 szczurze ogony
- Przepis:
- Nalewamy 1l. wody i podgrzewamy - czekamy aż osiągnie temperaturę 100 stopni, po czym wrzucamy 0,5 kg bezoaru mieszając zgodnie z ruchem wskazówek 10 razy. Po tym czekamy chwilkę i dodajemy 5 gałek ocznych diabła morskiego i mieszamy według wskazówek 5 razy. Dodajemy 2 szczurze ogony pokrojone w kostki i mieszamy 15 razy wolno przeciwnie do ruchu wskazówek. Dosypujemy resztę bezoaru i robimy, co wyżej tj. mieszamy szybko zgodnie z ruchem wskazówek 10 razy. Dodany po tym szczurzy ogon (także w kostkach) łączymy z resztą mieszając 7 razy wolno NIE zgodnie z ruchem wskazówek. Na koniec wrzucamy resztę gałek ocznych i mieszamy według wskazówek 5 razy.
→ Mikstura Powodująca Senność - powoduje senność pijącego. Jego opary są wystarczające, aby wywołać zmęczenie i znużenie w danej osobie. Odpowiednio przyrządzony ma kolor fioletowy.
- Składniki:
- - 4 gałązki waleriany
- 6 miarek składnika standardowego
- 2 krople śluzu gumochłona
- 4 gałązki waleriany
- Przepis:
- Ścieramy w moździerzu 4 gałązki waleriany i 2 miarki składnika standardowego – doprowadzamy wszystko do kremowej pasty. Dodajemy dwie krople śluzu gumochłona do kociołka i dosypujemy tam 4 miarki składnika standardowego, po czym lekko podgrzewamy przez 30 sekund. Dodajemy do kociołka trzy szczypty rozdrobnionej na początku mieszanki i machamy różdżką. Miksturę zostawiamy na małym ogniu do zaparzenia na 70 minut. Dodajemy po tym pozostałe dwie miarki składnika standardowego i podgrzewamy na mocnym ogniu przez minutę. Na koniec dorzucamy jeszcze cztery gałązki waleriany, mieszamy 7 razy w prawo i machamy różdżką nad kociołkiem, by zakończyć przygotowywanie eliksiru.
→ Eliksir Słodkiego Snu - powoduje natychmiastowe zaśnięcie osoby, która go wypije. Jest podawany chorym, cierpiącym na bezsenność i małym dzieciom mającym problemy ze snem. Można podawać go doustnie, nasączyć nim jakiś pokarm lub dodać do napoju. Eliksir Słodkiego snu podaje się w szpitalach. Po jego wypiciu nie ma się żadnych snów. Dobrze wykonany powinien mieć kolor fioletowy.
- Składniki:
- - 1l. wody
- 30 dag. much siatkoskrzydłych
- bezoar
- 2 rogi dwurożca
- 1 kieł węża
- Przepis:
- Do kociołka wlewamy 1l wody, podgrzewamy do temperatury 100°C i dodajemy 1 róg dwurożca. Mieszamy to wszystko 4 razy w stronę według wskazówek zegara. Po 4 razach mieszamy raz bardzo szybko w drugą stronę. Wywar powinien być zielony. Kroimy cały bezoar w kostki i wrzucamy do kociołka. Następnie mieszamy powoli przez 10 sekund według wskazówek zegara i kolor powinien być żółty. Dodajemy teraz 15 dag much i 2 razy mieszamy w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek - eliksir powinien mieć kolor żółto-pomarańczowy. Dodajemy teraz drugi róg dwurożca i znowu mieszamy 4 razy wg. wskazówek i 1 raz na odwrót. Powinno się otrzymać kolor zielony. Teraz dodajemy kieł węża, mieszamy przez 15 sekund szybko według wskazówek zegara i otrzymujemy kolor czerwony. Po 30 sekundach dodajemy resztę much i mieszamy 3 razy.
→ Eliksir Spokoju - eliksir, który łagodzi niepokój i pobudzenie. Jest bardzo trudny do uwarzenia i należy składniki pewne, bo gdy ręka zadrży przy wykonywaniu tej czynności, wywar spowoduje głęboki sen, z którego można się już nie wybudzić. Dobrze wykonany powinien mieć kolor biały i wydzielać kłęby srebrnej pary.
- Składniki:
- - 3 sproszkowane kamienie księżycowe
- 50 ml syropu z ciemiernika
- 5 sproszkowanych kolców jeżozwierza
- róg jednorożca
- Przepis:
- Wsypujemy do kociołka sproszkowany kamień księżycowy i odczekujemy do zazielenienia się, po czym mieszamy ostrożnie aż mikstura zrobi się niebieska. Kolejny kamień księżycowy doprowadzi do zmiany koloru na fioletowy, a podgrzanie równomiernie go zaróżowi. Po dolaniu syropu z ciemiernika eliksir zmieni się na turkusowy, a po podgrzaniu na powrót na fioletowy. Dosypujemy do środka dwa kolce jeżozwierza aż płyn się nie zaczerwieni i ponownie mieszamy aż nie zrobi się pomarańczowy. Po kolejnym dodaniu ostatniego kolca eliksir zrobi się na powrót turkusowy a po podgrzaniu znowu fioletowy. Sproszkowany róg jednorożca dosypujemy ostrożnie po szczypcie, aż mikstura nie zrobi się różowa i natychmiast po tym mieszamy go energicznie aż nie zabarwi się ceglastą czerwienią. Podgrzewamy go cierpliwie na małym ogniu aż do osiągnięcia stanu głębokiego fioletu i dodajemy ostatni kamień księżycowy do całkowitego wyszarzenia. Dopiero po mocniejszym, ale cierpliwym podgrzaniu zmieni się na soczysty pomarańcz i po dosypaniu ostatnich dwóch kolców jeżozwierza powinien całkowicie zbieleć.
→ Szkiele-Wzro - eliksir powodujący odtworzenie kości, który przy zażyciu pali usta i gardło, dusi i wywołuje kaszel. Dobrze wykonany powinien być bezbarwny, ale mętny.
- Składniki:
- - 1 chińska chrupiąca kapusta
- 3 rozdymki
- 5 skarabeuszy
- Przepis:
- Wkładamy kapustę do kociołka i nalewamy tylko tyle wody, by była w całości zanurzona, po czym gotujemy ją na średnim ogniu tak długo aż liście całkowicie nie zmiękną. Możemy sprawdzać drewnianą łyżką, ale nie mieszamy! Następnie, w 10 minutowych odstępach czasu, wrzucamy do mikstury po jednej rozdymce, aż zawartość nie napęcznieje do trzy razy większej wielkości - jeśli mikstura zacznie się przelewać z kociołka, należy wylać ją i zacząć od nowa w większym kociołku. Wywar powinien już zrobić się bezbarwny, ale czysty i klarowny, więc powoli i ostrożnie, możliwie bez chlupania wsuwamy do płynu od trzech do pięciu skarabeuszy. Musimy koniecznie przestać, kiedy tylko wywar zmętnieje. Jeśli eliksir nadal będzie klarowny po wrzuceniu wszystkich pięciu skarabeuszy, należy go wylać i zacząć od nowa. Możemy podawać go dopiero po trzech dniach od całkowitego wystudzenia.
→ Wywar Tojadowy - przydaje się osobom zarażonym likantropią, czyli wilkołactwem. Przez tydzień poprzedzający pełnię, taka osoba zażywa eliksir. W noc pełni, kiedy to księżyc ukazuje się w całej swej okazałości, zarażony człowiek przemienia się w wilkołaka, lecz zachowuje świadomość i umysł ludzki. Nie jest wtedy groźny dla otoczenia i panuje nad sobą. Nad naczyniem napełnionym wywarem, unosi się dym i choć smak tego eliksiru jest nieprzyjemny, całkowicie wzbronione jest dosypywanie cukru. Cukier niszczy działanie eliksiru. Prawidłowo wykonany eliksir ma zieloną barwę.
- Składniki:
- - 18 kwiatów tojadu
- 2 szklanki żabiego skrzeku
- 2 suszone figi
- dżdżownica
- Przepis:
- Do kociołka z wodą podgrzaną do 50 stopni wrzucamy 2 szklanki żabiego skrzeku i ponownie doprowadzamy miksturę do temperatury 50 stopni. Następnie mieszamy 3 razy w przeciwną stronę do wskazówek zegara i dodajemy 2 suszone figi pokrojone w kostkę oraz 1 dżdżownicę. Ostudzamy eliksir aż przybierze zieloną barwę i wtedy dodajemy 18 kwiatów akonitu i gotujemy do 118 stopni.
→ Eliksir Upiększający - eliksir przekształcający wygląd pijącego i czyniący go pięknym Poprawnie wykonany powinien zmieniać kolory i pachnieć kwiatami.
- Składniki:
- - 3 skrzydła elfów
- 10 ml porannej rosy
- garść płatków róży
- damski płaszcz
- 30 cm włos z ogona jednorożca
- 2 korzenie imbiru
- Przepis:
- Musimy przygotować bardzo duży kociołek, w którym zmieściłby się swobodnie damski płaszcz, który to najpierw pierzemy i dokładnie suszymy. Można popryskać go pięknymi perfumami. Do zimnej wody wrzucamy dwa skrzydła elfów i garść płatków róż i gotujemy na dużym ogniu aż cały pokój nie zapełni się zapachem kwiatów - najlepiej jest więc robić to w małym pomieszczeniu. Wtedy też ostrożnie zanurzamy w kotle wyprany płaszcz. Po zagotowaniu schładzamy poranną rosą i ostrożnie zanurzamy w eliksirze włos jednorożca. Mieszamy dwa razy w prawo i wyjmujemy włos natychmiast po tym jak gęstniejący płyn zacznie bulgotać. Teraz wywar powinien mieć barwę płynnego złota w którym gotujący może się przejrzeć i jest to jak najbardziej wskazane! Dorzucamy kolejne skrzydło elfa i dwa poszatkowane korzenie imbiru i mieszamy w prawo póki złota barwa nie zacznie przechodzić w inne kolory tęczy. Pozostawiamy go wtedy do całkowitego wystudzenia.
→ Veritaserum – potężny eliksir prawdy. Po jego wypiciu, człowiek odpowiada na wszystkie zadane mu pytania nie tylko całkowicie szczerze, ale jak najbardziej wyczerpująco.
Uwarzenie go trwa około miesiąca i bardzo trudno zdobyć składniki. Ponadto samo przyrządzenie nie należy do najłatwiejszych. Wystarczą trzy krople mikstury, aby zmusić każdego do ujawnienia swoich najgłębszych sekretów. Prawidłowo uwarzony, powinien być bezbarwny i bezwonny, więc praktycznie nie sposób go wykryć.
- Składniki:
- - 20 kwiatów niezapominajki
- 1 fiolka naparu z kwiatów lipy
- 50g owoców czarnego bzu
- 5g księżycowego pyłu
- mały kamień saargo
- 2 krople soku z borówki czarnej
- 3 listki jemioły
- Przepis:
- Do kotła wrzucamy kamień Saargo i skrapiamy sokiem z czarnej borówki. Do powstałej bazy eliksiru dodajemy zgniecione liście jemioły. Miksturę podgrzewamy i dodajemy do niej mieszając 20 kwiatów niezapominajki. Dalej mieszając dodajemy połowę księżycowego pyłu. Miksturę odkładamy na 2 dni. Po tym czasie znowu podgrzewamy eliksir i dodajemy owoce czarnego bzu. Następnie wąskim strumieniem nalewamy do gorącej mikstury napar z kwiatu lipy i dodajemy jeszcze resztę pyłu księżycowego, po czym zakrywamy kocioł wiekiem, a następnie odkładamy na czas jednego pełnego cyklu księżyca.
→ Eliksir Wielosokowy - pozwala przemienić się na godzinę w osobę, której cząstka znajduje się w eliksirze. Jest to niezwykle skomplikowana i trudna mikstura do przygotowania. Nawet dorośli czarodzieje borykają się z jego poprawnym uwarzeniem. Przygotowanie eliksiru jest bardzo zaawansowane i podzielone na dwie części, które dzielą się na kolejne dwa kroki. Warzenie eliksiru należy rozpocząć na miesiąc przed użyciem.
- Składniki:
- - 3 miarki ślazu
- 2 wiązki rdestu ptasiego
- 4 pijawki
- 3 chochelki much siatkoskrzydłych
- 3 miarki skórki boomslanga
- 1 miarka sproszkowanego rogu dwurożca
- odrobina osoby, w która chcesz się zmienić (włosy, skóra, paznokcie, itp.)
- Przepis:
- Niezależnie od sposobu warzenia Eliksir Wielosokowy wymaga dobrego przygotowania przed rozpoczęciem sporządzania go. Przykładowo: muchy siatkoskrzydłe muszą zostać uwarzone na dwadzieścia jeden dni przed dodaniem ich do eliksiru. Ślaz trzeba zebrać w czasie pełni księżyca.
Dodajemy 2 wiązki rdestu ptasiego do kociołka i mieszamy 3 razy zgodnie ze wskazówkami zegara. Machamy różdżką nad eliksirem i pozwalamy mu warzyć się przez:
- 80 minut dla cynowego kociołka,
- 68 minut dla mosiężnego kociołka,
- 60 minut dla miedzianego kociołka.
Następnie dodajemy 4 pijawki do kociołka. A 2 chochelki much siatkoskrzydłych do moździerza i rozdrabniamy je na drobny proszek. Dopiero wtedy 2 miarki rozgniecionych much wrzucamy do kociołka. Podgrzewamy wszystko na małym ogniu przez 30 sekund. Machamy różdżką nad eliksirem.
W drugim etapie dodajemy 3 miarki skórki boomslanga i 1 miarkę rozdrobnionego w moździerzu rogu dwurożca do kociołka i podgrzewamy na wysokim ogniu przez 20 sekund. Machamy różdżką nad eliksirem i pozwalamy mu warzyć się przez:
- 24 godziny dla cynowego kociołka,
- 20 godzin i 24 minuty dla mosiężnego kociołka,
- 18 godzin dla miedzianego kociołka.
Dodajemy 1 dodatkową chochelkę much siatkoskrzydłych do kociołka i mieszamy 3 razy w stronę przeciwną do wskazówek zegara. Eliksir dzielimy na kilka porcji, następnie dodajemy odrobinę osoby, w którą chcemy się zamienić. Machamy różdżką nad eliksirem, aby zakończyć proces warzenia.
→ Eliksir Wiggenowy – eliksir regenerujący zdrowie. Wypicie małej buteleczki wyleczy nawet ciężkie rany. Dobrze uwarzony powinien mieć kolor jasnozielony. Może przeciwdziałać Wywarowi Żywej Śmierci.
- Składniki:
- - pół litra soku z chorbotka
- 2 krople śluzu gumochłona
- 7 kłów chropianka
- śluz z żądeł żądlibąka
- gałązką mięty
- sok z Boom Berry
- 1 duszona mandragora
- krople wody miodowej
- śluz mózgu leniwca
- krople Moondew
- krew salamandry
- 10 kręgosłupów skorpeny
- róg jednorożca
- tojad
- kora drzewa Wiggen
- płatki ciemiernika
- Przepis:
- Dodajemy krew salamandry, aż eliksir zmieni kolor na czerwony, po czym mieszamy, aż zmieni kolor na pomarańczowy. Dolewamy krwi salamandry, aż zmieni kolor na żółty i mieszamy, aż kolejna zmiana przychyli się ku zieleni. Dodajemy krew salamandry, aż eliksir zmieni kolor na turkusowy i podgrzewamy aż przejdzie w indygo – wtedy po dolaniu krwi salamandry zmieni kolor na różowy. Podgrzewamy wywar do czerwoności i dodajemy pięć kręgosłupów skorpeny, po czym znowu podgrzewamy i czekamy aż zżółknie. Po dodaniu kolejnych pięciu kręgosłupów skorpeny i śluzu gumochłona eliksir zmieni kolor na fioletowy, a po ponownym wmieszaniu znów na czerwony. Po odczekaniu dodajemy śluz gumochłona, aż eliksir zmieni kolor na pomarańczowy i znów mieszamy aż zżółknie, po czym potrząsamy i znowu dodajemy śluz do osiągnięcia barwy pomarańczowej. Dodajemy po tym wodę miodową, aż eliksir zmieni kolor na turkusowy i podgrzewamy aż zmieni się na różowy. Na koniec należy dodać krew salamandry i odczekać aż eliksir ostatecznie zmieni kolor na zielony.
→ Eliksir wyostrzający poczucie humoru - eliksir wywołujący śmiech u każdego człowieka. Poprawnie wykonany powinien mieć kolor fioletowy.
- Składniki:
- - 3 korzenie imbiru
- 30 ml żółci pancernika
- 5 utłuczonych skarabeuszy
- Przepis:
- Wrzucamy do kociołka korzeń imbiru i mieszamy aż wywar nie zrobi się zielony. Następnie dolewamy doń 10 ml żółci pancernika, aż nie zmieni barwy na niebieski, a potem mieszamy po kolei wrzucamy po jednym utłuczonym skarabeuszu aż się nie zaczerwieni. Poraz kolejny dolewamy 10 ml żółci i mikstura żółknie, a po kolejnym imbirze - staje się limonkowa. Po dolaniu reszty żółci sinieje i fioletowieje. Wtedy należy odstawić kociołek z ognia na 10 minut i na koniec dodać ostatni imbir i odczekać aż eliksir przyierze finalny kolor.
→ Eliksir Wywołujący Czkawkę - powoduje niekontrolowane skurcze przepony tym samym wywołując czkawkę. Działanie ustępuje po paru godzinach lub natychmiast po podaniu odpowiedniego eliksiru przeciwdziałającego. Poprawnie wykonany powinien mieć kolor pastelowo zielony.
- Składniki:
- - 2 skórki figi abisyńskiej
- 3 listki mięty
- 7 kropli soku z Moondew
- łyżka śluzu z żądła żądlibąka
- Przepis:
- Skórkę figi abisyńskiej oraz miętę bardzo drobno posiekać lub przetrzeć przez sito, aby puściły sok. Podgrzać (ale nie zagotować!), dodać sok z Moondew. Zamieszać 7 razy w lewo i raz w prawo. Powtarzać aż wywar zgęstnieje i nabierze jasnozielonego koloru. Dodać łyżkę śluzu z żądła żądlibąka. Zagotować aż wywar zacznie puszczać bańki.
→ Wywar Zaciemniający Umysł - wywołuje porywczość i lekkomyślność u pijącego. Prawidłowo przyrządzony jest bezbarwny.
- Składniki:
- (w dowolnych ale równych sobie iloścach)
- warzucha
- lubczyk
- kichawiec
- Przepis:
- Po dodaniu wszystkich składników naraz do wody należy raz zamieszać powoli zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Odstawić do pełnego wystudzenia.
→ Eliksir Zmieniający Kolor Włosów - eliksir, który powoduje zmianę koloru włosów z naturalnego na barwę, o której pomyśli osoba zażywająca go. Poprawnie przygotowany powinien mieć kolor zielony.
- Składniki:
- - włos z głowy
- 3 rogate ślimaki
- miarka żabiego skrzeku
- 2 skarabeusze
- chochla much siatkoskrzydłych
- Przepis:
- Wywar musimy sporządzić na własnym włosie dowolnej długości, który zalewamy wodą do połowy kociołka. Następnie co pięć minut po jednym zamieszaniu w prawo wrzucamy do niego po jednym rogatym ślimaku. Miarkę żabiego skrzeku i skarabeusze miażdżymy razem w moździerzu i wlewamy połowę uzyskanej papki, po czym odczekujemy kilka minut aż wywar zabarwi się na zgniłozielony kolor. Nie zwracamy uwagę na zgniły zapach i podgrzewamy na wysokim ogniu aż do bulgotania. Dopiero wtedy dolewamy resztę papki i ostatnie, mocne zamieszanie musimy zrobić chochlą pełną much siatkoskrzydłych. Machamy różdżką nad kotłem i zmniejszamy ogień, ostawiając eliksir na kilka minut aż nie zzielenieje.
→ Eliksir Życia - eliksir przywracający do życia i gwarantujący nieśmiertelność. Nikt nie wie jakiego powinien być koloru, ale najprawdopodobniej rubinowego, ponad to powinien być słodki i aromatyczny.
- Składniki:
- - kamień filozoficzny
- Przepis:
- Przepis znał jedynie nieżyjący już Nicolas Flamel, który wynalazł zarówno Kamień Filozoficzny jak i Eliksir Życia.
→ Wywar Żywej Śmierci - silny środek usypiający, powoduje omdlenia, które dla niedoświadczonego czarodzieja mogą wyglądać jak śmierć. Powoduje ją tylko w wypadku skrajnego przedawkowania. Odpowiednio przygotowany jest bezbarwny.
- Składniki:
- - sproszkowany korzeń asfodelusa
- nalewka z piołunu
- korzeń waleriany
- fasolka Sopophorusa
- mózg leniwca
- Przepis:
- Wlewamy do kociołka nalewkę z piołunu, dodajemy do niej sproszkowany korzeń asfodelusa i mieszamy dwa razy w prawo. Dodajemy do wszystkiego sok wyciśnięty z całej fasoli oraz z korzenia waleriany i mieszamy siedem razy w lewo.
# TRUCIZNY
→ Eliksir z czerńca - trujący eliksir zrobiony z czerńca gronkowego - rośliny, rosnącej dziko w całej Europie. Wywołuje on wymioty, przeczyszczenie i następujące po nim odwodnienie, oraz zaburza cykl miesiączkowy u kobiet, mogąc nawet doprowadzić do ich bezpłodności. Odpowiednio przygotowany jest czerwony.
- Składniki:
- - 1 czerniec na ćwierć litra eliksiru
- Przepis:
- Do pół litra wody dodajemy korzeń czerńca i gotujemy to przez dwadzieścia cztery godziny na małym ogniu, potem dodajemy łodygę tego samego czerńca i znowu gotujemy przez cała dobę, a następnie kwiaty i owoce, poraz kolejny gotując to przez całą dobę, ale tym razem pod prysznicem. powinno odparować tyle wody, że zostało jej dokąłdnie połowa ilości. Na sam koniec należy zamieszać raz zgodnie z ruchem wskazówek zegara i zdjac z ognia. podawać po całkowitym wystudzeniu.
→ Trucizna z krwiowca - bardzo niebezpieczna trucizna o powolnym działaniu. Normalna nalewka z kłączy krwiowca nawet wśród mugoli niewinnie pobudza trawienie, ale skondensowana trucizna z wyciągu z tej rośliny działa tak silnie, że pijący zaczyna trawić własne wnętrzności, rozpoczynając od wątroby. Owocuje to wielkim bólem, a zatrzymać truciznę może tylko całkowite zamrożenie ciała albo mocne spowolnienie trawienia. Pijący w czasie działania trucizny czuje wciąż nienasycony głód. Odpowiednio przygotowana jest ciemnopomarańczowa.
- Składniki:
- - 9 kwiatów krwiowca z parą liści (zebrane podczas pełni)
- 9 pieczonych odwłoków ważek
- 9 kłów węża
- 1 duży kamień Saargo
- Przepis:
- Kwiaty należy gotować przez dokładnie 9 godzin i 9 minut przez każdy z 9 dni na średnim ogniu. Pieczony odwłok ważki należy dorzucać po jednym każdego dnia na sam koniec warzenia. Kły węża za to powinny być wrzucane przed ustawieniem na ogniu. Kamień Saargo dorzuca się na sam koniec do już wstępnie wystudzonego eliksiru i należy zatoczyć nad stygnącym kociołkiem dziewięć kółek w obie strony różdżką. Można podawać dopiero po 9 dniach od ostatniego dnia warzenia.
→ Trucizna z miesięcznika - trucizn ma tendencje do "pięcia się" wewnątrz organizmu, jak roślina z której jest sporządzona. Jednak w jej przypadku nie rozkwitają pnącza, ale ilość zainfekowanych krwinek, które zarażają kolejne i rozchodzą się po układzie krwionośnym jak po drzewo. W ciągu doby są w stanie doprowadzić do zainfekowania nawet 1/3 organizmu. Objawem zarażenia jest głęboki czarny kolor krwi, który w połowie stadium jest widoczny przez skórę jako siateczka wypełnionych nią żył. Po dobie pojawiają się trudności z oddychaniem, mrowienie w palcach dłoni i nóg, drugiego dnia końce ciała sinieją, a reszta blednie, ofiara drży, ma gorączkę i hiperwentyluje, mogą też wystąpić ataki duszności i astmy. Trzeciego dnia czarne żyły widocznie prześwitują przez chorobliwie bladą skórę, mogą wystąpić omdlenia, problemy ze wzrokiem, osłabienie i brak koncentracji. Czwartego dnia nikt jeszcze nie dożył. Jedynym lekarstwem jest całkowita transfuzja krwi, im wcześniej tym lepiej; tym lepiej już od drugiego pacjenta, który wypił antidotum, choćby najsłabsze. Odpowiednio przygotowana jest jasnofioletowa.
- Składniki:
- - 3 m nieprzerwanego pnącza miesięcznika
- rozdrobniony pieczony odwłok ważki
- 0,5 l mocno schłodzonej wody
- liście mandragory
- Przepis:
- Nie należy przyrządzać eliksiru w zamkniętym pomieszczeniu! Do rozgrzanego kociołka wpuszczamy cała długość pnącza miesięcznika i mieszamy ostrożnie uważając, by go nie rozerwać. Gotujemy go tak długo aż nie zmięknie i nie zacznie zabarwiać mikstury oliwkowym kolorem. Wtedy dorzucamy do środka szczyptę rozdrobnionego odwłoka ważki aż nie utworzy się pienista zawiesina. Zalewamy to zimną wodą i odchodzimy do kociołka, by nie wdychać gęstej pary, która powinna ulecieć. Kiedy tylko para się przerzedzi dosypujemy resztę odwłoka i zanurzamy w środku liście mandragory, by uczynić eliksir bezwonnym. Machamy różdżką i po zagotowaniu odkładamy kociołek z ognia. Bardzo ważnym jest, by podczas rozlewania mikstury nie uronić ani kropli. Nic z trucizny nie może zostać zmarnowane, wszystko musi być przelane do fiolek, nie można zniknąć niepotrzebnej zawartości różdżką, bo inaczej reszta straci swoją moc. Jeśli tylko jedna z ofiar trucizny uwolni się od jej działania przed śmiercią, to reszta automatycznie również słabnie i w końcu zmienia się w zwykłą wodę.
→ Eliksir Rozpaczy - tajemniczy i bardzo trudny eliksir, powodujący u pijącego ból, odurzenie i przywraca jego przykre wspomnienia. Przestaje działać dopiero po wypiciu ostatniej kropli. Możliwe, że jego wynalazcą był sam Lord Voldemort. Odpowiednio przygotowany jest szmaragdowo-zielony i odznacza się świetlistym blaskiem.
- Składniki:
- Nieznane
- Przepis:
- Nieznany
______________________________
Źródła:
- pl.harrypotter.wikia.com
- harrypotter.wikia.com
- podrecznikelkow.bloog.pl
- pokazywarka.pl
- www.snitchseeker.com
- radosna improwizacja
Ostatnio zmieniony przez Veneficium dnia Sro Lis 30, 2016 6:56 pm, w całości zmieniany 10 razy
Veneficium
Re: Eliksiry i trucizny
Masz pomysł na eliksir albo truciznę?
Śmiało wyślij Adminowi na PW swoje pomysły - przewidujemy za to nagrody!
Szablon:
Administracja zastrzega sobie prawo do odrzucenia propozycji, tłumacząc swoją decyzję.
Śmiało wyślij Adminowi na PW swoje pomysły - przewidujemy za to nagrody!
Szablon:
- Kod:
[b]Nazwa eliksiru/trucizny: [/b](+kolor, jaki powinien/a mieć przy poprawnym wykonaniu)
[b]Składniki:[/b]
[b]Przepis:[/b]
[b]Opis działania:[/b]
[b]Przykłady sytuacji, w których można by go/ją użyć:[/b]
[b]Trudność sporządzenia:[/b]
Administracja zastrzega sobie prawo do odrzucenia propozycji, tłumacząc swoją decyzję.
Veneficium
Strona 1 z 1
Pozwolenia na tym forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach